Wskaźnik WHR

Prawidłowa masa ciała

Prawidłowa masa ciała czyli prawidłowa waga człowieka jest wagą optymalną jaką powinniśmy mieć. Jest to czynnik indywidualny, zależny od masy tkanki mięśniowej i tłuszczowej w naszym organizmie, budowy ciała, wzrostu oraz budowy anatomicznej.

Jak ją obliczyć

Podstawowych informacji może dostarczyć nam wskaźnik BMI, jednak nie jest on miarodajny. Pokazuję nam czy nasza waga jest prawidłowa, jednak jest on przestarzały i nie bierze pod uwagę ważnych czynników takich jak np. masa tkanki mięśniowej w naszym ciele, która jest cięższa od tkanki tłuszczowej. Przykładowo wskaźnik BMI sportowca, który ma rozbudowaną tkankę mięśniową może wskazywać na jego nadwagę.

Na co zwrócić uwagę

Warto spojrzeć na procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, obwód w pasie, a także na WHR, czyli stosunek obwodu w pasie do obwodu bioder (obwód w pasie zawsze powinien być mniejszy od obwodu bioder)..

Jak obliczyć WHR

Jest ona bardzo prosty do obliczenia. Zatem co należy zrobić? Wystarczy zmierzyć obwód w pasie (mniej więcej na wysokości pępka), a następnie zmierzyć obwód bioder (w najszerszym miejscu). Wartości powinny być wyrażone w centymetrach. Potem dzielimy pierwszą liczbę przez drugą i otrzymujemy wynik. Oszacowanie wartości poniżej 0, 85 świadczy o dobrym stanie zdrowia.