Jak wybrać odpowiedni toner do drukarki?

Wysokiej jakości oryginalny toner do drukarki pozwala na płynną oraz wydajną pracę. Dzięki niemu możliwe jest sprawne drukowanie wyraźnych dokumentów oraz grafik, zarówno w czerni, jak i w kolorze. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni toner!

  1. Czym charakteryzują się tonery do drukarek laserowych?
  2. Jak działają drukarki laserowe?
  3. Ile stron można wydrukować przy pomocy drukarki laserowej?
  4. Ile kosztują materiały eksploatacyjne do drukarki laserowej, a ile do tradycyjnej?

Toner do drukarki to rodzaj wkładu stosowanego w przypadku nowoczesnych drukarek laserowych. Charakteryzuje się doskonałą jakością druku, a także możliwością natychmiastowego skorzystania z otrzymanych dokumentów. Szukając odpowiednich tonerów, należy mieć na uwadze przede wszystkim model posiadanej drukarki. Dzięki temu można mieć pewność, że wybrany wariant będzie pasował.

Czym charakteryzują się tonery do drukarek laserowych?

Wysokiej jakości toner do drukarki laserowej charakteryzuje się przede wszystkim dużą wydajnością oraz trwałością. Wśród kluczowych parametrów, poza modelem drukarki istotne są również kolory, wydajność oraz cena.

Przede wszystkim należy podjąć decyzję, czy podczas wymiany konieczne jest sięgnięcie po wszystkie cztery tonery nowe, czy wystarczy wymienić jedynie czarny. Oprócz niego w kolorowej drukarce znaleźć można magentę, niebieski oraz żółty.

Wydajność tonerów do drukarek laserowych ma ogromny wpływ na rzeczywisty koszt takiego tonera. W sytuacji, gdy jest on tańszy od oryginały, lecz ma o wiele niższą wydajność, oszczędność ta będzie jedynie pozorna.

Jak działają drukarki laserowe?

Toner do drukarki laserowej odpowiada przede wszystkim za jej sprawną pracę. Działanie nowoczesnych drukarek laserowych bazuje na procesie naświetlania. W chwili, gdy dana osoba ustawia na komputerze polecenie drukowania, bęben znajdujący się w drukarce zaczyna być ładowany elektrostatycznie. Proces ten jest możliwy dzięki zastosowaniu elektrody ładującej. Bęben ten w następnej kolejności jest naświetlany przez specjalny laser lub w przypadku najnowocześniejszych modeli, również przez diody LED. Naświetlanie jest kierowane w precyzyjne miejsca, w których zmianie ulega ładunek elektrostatyczny. W efekcie to tam przyczepi się toner, a docelowo w taki sposób zostanie przekierowany do kartki.

Ile stron można wydrukować przy pomocy drukarki laserowej?

Zamiennik tonera, podobnie jak modele oryginalne mają swoją określoną wydajność. Zazwyczaj jest ona przeliczana na standardowe strony. W przypadku chęci sprawdzenia wydajności posiadanej lub wybranej drukarki należy się zapoznać również z jej modele. Należy mieć również na uwadze, że podawana wydajność konkretnego tonera jest poglądowa. W przypadku drukowania mocno zabarwionych plików, grafik lub czasowej rezygnacji z opcji drukowania, docelowa ilość wyraźnych i estetycznych stron może być mniejsza.

Wiele modeli domowych drukarek laserowych drukuje około 500 stron na jednym tonerze. Natomiast wybierając większe modele, można trafić na wariant pozwalający nawet na 2000 stron czystego wydruku na jednym tonerze.

Ile kosztują materiały eksploatacyjne do drukarki laserowej, a ile do tradycyjnej?

W zależności od konkretnego modelu drukarki oraz jej typu koszt materiałów może się różnić. Standardowe tonery do domowych drukarek laserowych mogą kosztować np. 50 złotych za jeden kolor. Natomiast w przypadku atramentu może być to nawet 100 złotych, lecz przy większej wydajności.